Ochrona Dzieci Przed Krzywdzeniem w Przedszkolu Niepublicznym Nr 4

Standardy ochrony małoletnich są narzędziem służącym eliminowaniu ryzyka popełnienia nadużyć wobec małoletnich, a jego przestrzeganie pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia nadużyć w relacji z dzieckiem.
    Polityka ochrony dzieci w Przedszkolu Niepublicznym Nr 4 w Dzierżoniowie to zestaw zasad i procedur, które mają chronić dzieci w przedszkolu przed wszelkimi sytuacjami, w których mogłyby być krzywdzone.
    Wprowadzając standardy ochrony małoletnich w naszej placówce musimy mieć na względzie konieczność ich zrozumienia przez osoby małoletnie( przez przedszkolaków). Dlatego też rozpoczynamy cykl zajęć prowadzonych przez  psychologa i pedagogów w każdej grupie wiekowej, mających na celu poznanie zbioru zasad, które pomogą tworzyć przyjazne środowisko w przedszkolu.

• Każdy przedszkolak musi mieć świadomość,  że w naszej placówce może czuć się bezpiecznie i wie jak reagować na przemoc, nie boi się zgłaszać niepokojących sygnałów, nie pozwala by ktoś go skrzywdził.
    • Przedszkolacy muszą wiedzieć, że nikt nie może krzywdzić, krzyczeć, wyzywać popychać, bić szarpać, upokarzać i zawstydzać .
    • Nasz przedszkolak musi wiedzieć, że nie należy się bać mówić o swoich odczuciach i doświadczeniach związanych z krzywdzeniem(na terenie przedszkola, w domu lub innym miejscu)
    • Nasz przedszkolak musi wiedzieć, że zawsze zostanie wysłuchany przez swojego wychowawcę , innego nauczyciela, psychologa czy pracownika przedszkola.
    • Nasz przedszkolak musi mieć świadomość, że zawsze od pracowników placówki uzyska wsparcie i pomoc, w razie potrzeby poprosimy o nią inne instytucje.

Drogi Przedszkolaku, masz prawo:
    • być kochanym,
    • mieć co jeść,
    • być zaopiekowanym,
    • być właściwie ubranym,
    • głośno krzyczeć, gdy się czegoś boisz,
    • mówić nie, jeśli nie masz na coś ochoty.

Drogi Przedszkolaku, pamiętaj:

• nikt nie ma prawa naruszać Twojej strefy intymnej, dotykać Cię w sposób, który przekracza granicę właściwego zachowania,
    • nikt nie ma prawa robić Ci zdjęć, ani nagrywać Twojego wizerunku, jeśli Ty tego nie chcesz lub czujesz się w tej sytuacji niekomfortowo, albo nie ma zgody rodziców(prawnych opiekunów),
    • jeżeli ciągle źle się czujesz fizycznie czy psychicznie – powiedz nam o tym, rozmawiaj z nauczycielem, psychologiem lub wszystkimi innymi osobami pracującymi w przedszkolu.

Drogi Przedszkolaku!
Pamiętaj, że w naszej placówce jesteś bezpieczny! Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy obsługi zawsze Ci pomogą.

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

Zasady postępowania personelu względem dziecka:
    • cierpliwość,
    • szacunek,
    • uszanowanie prywatności,
    • uważne słuchanie,
    • odpowiadanie na pytania,
    • zaufanie

Drogi przedszkolaku pamiętaj, nikt nie może:
    • krzyczeć na Ciebie,
    • obrażać,
    • przezywać,
    • zawstydzać,
    • wyśmiewać,
    • straszyć.

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

1) Krzywdzenie dziecka to popełnienie czynu zabronionego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika przedszkola lub zaniedbywanie dziecka przez jego opiekunów.
Krzywdzenie dzieci można podzielić na następujące kategorie:
    • przemoc fizyczną,
    • psychiczną,
    • wykorzystywanie seksualne,
    • zaniedbywanie.

2) Jeśli jesteś świadkiem krzywdzenia lub czujesz się krzywdzony na terenie przedszkola, w domu lub innym miejscu – powiedz o tym.

3) Nie bój się mówić o swoich odczuciach i doświadczeniach związanych z krzywdzeniem.

4) Zawsze Cię wysłucha: Twój wychowawca, psycholog, każdy inny nauczyciel czy pracownik przedszkola.

Nasze przedszkole promuje wychowanie bez przemocy
Wychowanie bez przemocy to podejście do wychowania dzieci oparte na szacunku, zrozumieniu i empatii.
Wychowanie bez przemocy stawia na budowanie pozytywnych relacji między rodzicami a dziećmi, opartych na dialogu, wsparciu i zrozumieniu.
Jedną z kluczowych zasad wychowania bez przemocy jest unikanie stosowania fizycznej kary, upokarzania, zastraszania czy wykluczania.
Wychowanie bez przemocy dąży do stworzenia bezpiecznego i wspierającego środowiska, w którym dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności społeczne, emocjonalne i poznawcze. Wyznaje przekonanie, że wychowanie oparte na miłości i zrozumieniu. Sprzyja budowaniu zdrowych więzi rodzinnych oraz pozytywnie wpływa na długoterminowy rozwój dziecka.