Przedszkole Niepubliczne nr 4 w Dzierżoniowie

 

Nawigacja

Informacja prawna

Organizacja przedszkola Struktura organizacyjna Koszty Ramowy Rozkład Dnia Ochrona danych osobowych Zarządzenie Dyrektora w sprawie procedur związanych z SARS - CoV - 2 Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy Zarządzenie Dyrektora w sprawie wdrożenia Standardów Ochrony Małoletnich Standardy Ochrony Małoletnich Ochrona Dzieci Przed Krzywdzeniem w Przedszkolu Niepublicznym Nr 4 Statut Przedszkola Niepublicznego Nr 4

Zarządzenie Dyrektora w sprawie procedur związanych z SARS - CoV - 2

Zarządzenie Dyrektora Przedszkola Niepublicznego  Nr 4 nr 1/2020 z dnia 7.05. 2020 roku w sprawie wprowadzenia procedury bezpieczeństwa ograniczającej rozpowszechnianie się wirusa SARS - CoV - 2 w okresie zagrożenia epidemiologicznego


Na podstawie rozporządzenie MEN z dnia 29 kwietnia 2020 zmieniające Rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty,  w związku 
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem wirusa SARS - CoV - 2,  (Dz. U  z dnia 29 kwietnia 2020 poz.780, 781 ) oraz wytycznych przeciwepidemicznych GIS z dnia 30 kwietnia 2020 dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi wieku do lat 3 art. 8a ust.5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (DZ. u. Z 2019 poz. 59 oraz z 2020 poz. 322, 374 i 567)

Zarządza się, co następuje:

§ 1
Wprowadza się Procedurę bezpieczeństwa dla Przedszkola Niepublicznego Nr 4 w Dzierżoniowie 


§ 2


Procedura zawiera
⦁    załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia zawiera wytyczne ogólne/zasady bezpieczeństwa jakie zostały wprowadzone w Przedszkolu Niepublicznym Nr 4 w Dzierżoniowie.
⦁    załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia zawiera wytyczne dla rodziców/opiekunów prawnych.
⦁    załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia zawierający wytyczne dla pracowników przedszkola
⦁    załącznik nr 4 postępowanie na wypadek zakażenia wirusem SARS - CoV - 2
⦁    załącznik nr 5 higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni w czasie pandemii
⦁    załącznik nr 6 żywienie zbiorowe w czasie pandemii. 
⦁    załącznik nr 7 Oświadczenie pracowników  o zapoznaniu z procedurą bezpieczeństwa.
⦁    załącznik nr 8 Oświadczenia rodziców.
⦁    załącznik nr 9 karty monitorowania.

§ 3

⦁    Zobowiązuje się pracowników do zapoznania się i przestrzegania wytycznych zgodnie z Procedurą bezpieczeństwa wraz z zachowaniem wszystkich środków ostrożności, ze szczególnym naciskiem na profilaktykę zdrowotną, zarówno dzieci jak i samych pracowników.
⦁    Procedura zostanie przedstawiona pracownikom a także rodzicom/opiekunom prawnym przed wznowieniem działalności przedszkola.
⦁    Odebrane oświadczenie o zapoznaniu się z procedurą stanowi załącznik nr 7 i 8 do niniejszego zarządzenia.

 4§

          Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania 

Załącznik nr 1

PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA
ograniczająca rozpowszechnianie się wirusa SARS - CoV - 2


W związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom oraz pracownikom
w Przedszkolu Niepublicznym Nr 4 w Dzierżoniowie,  od dnia 11 maja 2020 r. wprowadza się następujące zasady:

I ZASADY OGÓLNE

⦁    Każda osoba przed wejściem do placówki ma obowiązek zdezynfekowania rąk płynem dezynfekującym umieszczonym w ganku, przy drzwiach wejściowych do placówki.
⦁    Nakazuje się obowiązek noszenia maseczek przez rodziców, opiekunów prawnych, zewnętrznych dostawców i gości, którzy poruszają się po terenie placówki.
⦁    Zakazuje się rodzicom, opiekunom prawnym, samowolnego przemieszczania się po placówce. W celu załatwienia spraw biurowych (np. dostarczenia informacji, dokumentacji i innych) należy wejść do budynku wejściem bocznym – od strony parkingu przedszkolnego. 
⦁    Pracownikom  zapewnia się  niezbędne środki ochrony osobistej. (maseczki osobiste, przyłbice ochronne, fartuchy ochronne).
⦁    Wprowadza się obowiązek utrzymania odstępu co najmniej 1,5 metrów pomiędzy pracownikami placówki, maksymalne ograniczenie korzystania z przestrzeni wspólnych, oraz przemieszczanie się po budynku wyłącznie zgodnie z przydzielonymi obowiązkami.
⦁    Wprowadza się maksymalne ograniczenia do korzystania z przestrzeni wspólnych.
⦁    Grupa dzieci powinna przebywać w wyznaczonych, stałych pomieszczeniach. W trakcie pobytu w przedszkolu dzieci nie mogą się przemieszczać i spotykać z dziećmi z innych grup. 
⦁    Do grupy, w miarę możliwości, przyporządkuje się tych samych nauczycieli i opiekunów.
⦁    W czasie pobytu dziecka w przedszkolu zapewnia się opiekę, zajęcia zgodne z uwzględnieniem potrzeb, zainteresowań i uzdolnień, utrwalające wiedzę a także zabawy kierowane i niekierowane oraz trzy posiłki dziennie.
⦁    W grupie może przebywać do 12 dzieci,. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej niż o 2.
⦁    Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 m na jedno dziecko i każdego opiekuna *do przestrzeni tej wlicza się powierzchnię sal/sali w której przebywają dzieci; powierzchnia ta jest wyliczana z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów znajdujących się w niej
⦁    W sali, w której przebywa grupa dzieci nie mogą znajdować się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować np. pluszowe zabawki.
⦁     Przybory sportowe wykorzystywane do zajęć (np. piłki,  obręcze, pachołki , itp.) muszą być dokładnie wymyte i zdezynfekowane po zakończonych zajęciach.
⦁    Dziecko do przedszkola nie może przynosić ze sobą zabawek i innych przedmiotów.
⦁    Pomieszczenia, w których przebywają  dzieci należy wywietrzyć co godzinę, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
⦁    Dzieci na placu zabaw będą mogły  przebywać w wyznaczonych sektorach, uniemożliwiających łączenie się ze sobą dzieci z różnych grup lub wychodzenie na plac zabaw poszczególnych grup będzie odbywało się w taki sposób aby dzieci nie kontaktowały się ze sobą wzajemnie.
⦁    Wybrane do zabaw urządzenia na placu zabaw będą dezynfekowane przed użytkowaniem przez dzieci.
⦁    Kiedy zaistnieje niemożliwość zapewnienia codziennej dezynfekcji sprzętu na placu zabaw wówczas urządzenia zostaną oznaczone taśmą zabezpieczającą przed użyciem.
⦁     Pracownicy kuchni nie mogą mieć kontaktu z dziećmi, nauczycielkami oraz pracownikami gospodarczymi.
⦁    Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do /z przedszkola powinni zachować odległość 2 m  w odniesieniu do pracowników przedszkola jak i innych dzieci oraz ich rodziców,  mieć zakryte usta oraz nos.
⦁    Rodzice i opiekunowie mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do I pomieszczenia przedszkola tzw. ganku z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem. Kolejny rodzic z dzieckiem musi znajdować się w odległości 2 m, czyli przed wejściem do tzw. ganku, przy czym należy przestrzegać wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk)
⦁    Odbieranie dzieci przyprowadzonych do przedszkola przez rodzica/opiekuna odbywa się w  głównych  drzwiach  wejściowych do przedszkola, po zmierzeniu przez pracownika placówki temperatury dziecku termometrem bezdotykowym.
⦁    Do przedszkola mogą być przyprowadzone wyłącznie dzieci bez objawów chorobowych , w tym sugerujących chorobę zakaźną!
⦁    Dzieci do przedszkola są przyprowadzane/odbierane przez osoby zdrowe. Jeżeli w domu dziecka przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
⦁    Komunikacja z rodzicami/opiekunami dziecka będzie się odbywać drogą mailową lub telefoniczną. W wyjątkowych sytuacjach np. załatwienie ważnych spraw biurowych – osobiście (z zachowaniem przyjętych zasad bezpieczeństwa – wejściem bocznym do przedszkola).
⦁    W czasie pobytu dziecka w przedszkolu,  opiekun za zgodą rodziców ma prawo zmierzyć dziecku temperaturę.  
⦁    Dziecko, u którego wystąpią w czasie pobytu w przedszkolu niepokojące objawy chorobowe, zostanie odizolowane od grupy i będzie oczekiwać pod opieką osoby dorosłej
w pomieszczeniu do tego przygotowanym (pokój nauczycielski). Rodzice/opiekunowie dziecka zostaną niezwłocznie powiadomieni o zaistniałej sytuacji i zobowiązani do natychmiastowego odebrania  dziecka z przedszkola.
⦁    Nie będzie organizowanych wyjść poza teren przedszkola.
⦁    Dzieci przebywające w przedszkolu będą myły ręce po przyjęciu do przedszkola, przed i po jedzeniu, po powrocie z ogrodu i każdorazowo po skorzystaniu z toalety wodą z mydłem antybakteryjnym.
⦁    Wszystkie produkty żywieniowe przywożone do przedszkola w opakowaniach przed przyjęciem do magazynu żywności muszą być umyte wodą z użyciem detergentu lub wytarte za pomocą  chusteczek antybakteryjnych.
⦁    Pracownik kuchni wkłada przygotowany posiłek do windy (gr. III, IV i V), kładzie na blat okienny (gr. I), wystawia na wózek gastronomiczny (gr. II) a pracownik gospodarczy, przyporządkowany do danej grupy, odbiera posiłek i zanosi do swojej grupy, gdzie rozdaje go dzieciom.
⦁    Wydaje się całkowity zakaz rozdawania posiłków przez dzieci.
⦁    Po posiłku pracownik gospodarczy zbiera brudne naczynia stołowe  i wkłada je do zmywarki. Zmywarki w grupie I, II, III i V znajdują się w jadalni każdej z grup, natomiast zmywarka grupy IV znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu (zmywalnia), przylegającym do sali zabaw grupy IV.
⦁    Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu w temp min 60 st. lub je wyparzać.
⦁    Po każdym posiłku pracownik gospodarczy myje i  dezynfekuje stoliki i krzesełka.
⦁    Wprowadza się zakaz wchodzenia innych pracowników do pomieszczenia w którym przebywa dana grupa dzieci.
⦁    Klamki, poręcze, włączniki świateł, krzesła, stoliki, szafeczki dzieci należy dezynfekować co najmniej dwa razy dziennie płynem antybakteryjnym lub dezynfekującym. W razie potrzeby czynność należy wykonać częściej.
⦁    Stosując dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta  znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, w tym czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów.
⦁    Jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, iż dziecko jest chore i może zarażać inne dzieci nie zostanie przyjęte w danym dniu do przedszkola.
⦁    W pomieszczeniach sanitarno – higienicznych dostępne są dla pracowników instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk, zakładania maseczki i rękawiczek a przy dozownikach z płynem dezynfekującym do rąk- instrukcja użytkowania.
⦁    Pojemniki w pomieszczeniach sanitarno – higienicznych uzupełniane są na bieżąco mydłem .
⦁    Po każdym użyciu zabawek lub sprzętów przez dziecko zostaną one umyte 
i zdezynfekowane.
⦁    Wyznaczono pomieszczenie (na co dzień pokój nauczycielski) służące do odizolowania osoby u której zaobserwowano oznaki chorobowe. Pomieszczenie to jest wyposażenie w środki ochrony indywidualnej oraz środki do dezynfekcji.  
⦁    Jeśli podejrzenie choroby wykryto u dziecka -  w pomieszczeniu tym dziecko z podejrzanymi objawami będzie przebywać razem z nauczycielem w oczekiwaniu na rodziców/ opiekunów prawnych, którzy po poinformowaniu ich o zaistniałej sytuacji powinni jak najszybciej odebrać dziecko z przedszkola.
⦁    Rodzice zobligowani są do powiadomienia o tym fakcie samodzielnie sanepidu oraz zastosowania się do uzyskanych tam instrukcji.
⦁    Jeśli podejrzenie choroby wykryto u pracownika – będzie on oczekiwał w wyznaczonym pomieszczeniu (pokój nauczycielski) na decyzję stacji sanitarno – epidemiologiczną poinformowanej przez dyrektora przedszkola.

Załącznik nr 2


PROCEDURA POWROTU DZIECKA DO PRZEDSZKOLA OD DNIA 11 MAJA 2020 R.

⦁    Aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę podczas pobytu w przedszkolu, rodzic jest zobowiązany do przekazania dyrektorowi lub opiekunowi informacji o aktualnym stanie zdrowia dziecka drogą telefoniczną lub mailową przed dniem 11 maja 2020r. lub na tydzień przed planowanym powrotem dziecka do przedszkola.
⦁    Do przedszkola można przyprowadzić wyłącznie dziecko zdrowe – bez jakichkolwiek objawów chorobowych, w tym kaszlu, kataru, wysypki czy zapalenia spojówek
⦁    Objawy wskazujące na zarażenie koronawirusem u dziecka  to kaszel, katar, gorączka, biegunka, a także przekrwione błony śluzowe nosa i bóle głowy- są podstawą do nie przyjęcia dziecka do przedszkola
⦁    Rodzic ma obowiązek stosowania się do zaleceń lekarza, który może określić czas nie posyłania dziecka do przedszkola.
⦁    Rodzic powiadamiania dzwonkiem pracownika placówki o przyprowadzeniu dziecka. Dzwonek znajduje się przy głównych drzwiach wejściowych do przedszkola. 
⦁    Rodzic czeka w ganku przedszkola na pojawienie się pracownika placówki ( w przypadku braku pracownika przed drzwiami proszę skorzystać z dzwonka, który go wywoła). Pracownik dokona pomiaru temperatury dziecka. Dziecko z temperaturą powyżej 37*C nie może uczestniczyć w zajęciach opiekuńczo – wychowawczo – dydaktycznych na terenie placówki.
⦁    Dziecko od rodzica/opiekuna odbiera stały pracownik obsługowy przedszkola ubrany w maseczkę, przyłbicę i rękawiczki jednorazowe, mierzy dziecku temperaturę termometrem bezdotykowym i podprowadza do szafki ubraniowej, po czym powiadamia nauczyciela z określonej grupy o przybyciu dziecka. Nauczyciel przejmuje dziecko i wprowadza do Sali. 
Uwaga! Po odebraniu dziecka od rodzica pracownik przedszkola zamyka drzwi na zamek i są one zamknięte do momentu powrotu pracownika z procesu wprowadzenia dziecka do grupy.
⦁    Przed kontaktem z pracownikiem przedszkola konieczna jest dezynfekcja rąk przez rodzica płynem dezynfekującym znajdującym się obok wejścia do przedszkola, rodzi musi mieć zasłonięte nos i usta.
⦁    W przypadku odesłania dziecka do domu, będzie mogło ono powrócić do przedszkola nie wcześniej niż 48 godzin od chwili odesłania.
⦁    W przypadku odbioru dziecka z ogrodu przedszkolnego rodzic powinien  oczekiwać na dziecko w wyznaczonym miejscu( bramka wejściowa do ogrodu), utrzymując odstęp od innych osób nie mniejszy niż 2 m.
⦁    Rodzic odbierając dziecko z budynku przedszkola, wzywa dzwonkiem dyżurującego na holu  pracownika przedszkola, który informuje nauczycielkę z poszczególnej grupy o odbiorze dziecka. Nauczycielka myje z nim ręce i pomaga ubrać się w szatni i przekazuje dziecko pracownikowi dyżurującemu na holu, który odprowadza je do rodzica.

DBAJĄC O ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO SWOJEGO DZIECKA ORAZ INNYCH OSÓB W PRZEDSZKOLU RODZICE POWINNI :
⦁    Wiedzieć, że nie mogą posyłać do przedszkola dzieci ,  jeśli w domu  przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy muszą zostać w domu i stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
⦁    Wyjaśnić dziecku, że nie może zabrać do przedszkola swoich ulubionych zabawek ani niepotrzebnych przedmiotów.
⦁    Systematycznie  przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny- nie dotykaniu oczu, nosa i ust, częstym myciu rąk wodą z mydłem i nie podawaniu ręki na przywitanie. Regularnie zwracać uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania ust podczas kichania czy kasłania.
⦁    Pamiętać o konieczności stosowania tych samych zasady, aby dziecko uczyło się przez  naśladownictwo dobrego przykładu.
 W CZASIE PANDEMII RODZICE POWINNI PAMIĘTAĆ, ŻE W CELU OGRANICZENIA MOŻLIWOŚCI  ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ WIRUSA SARS - CoV - 2 W PRZEDSZKOLU:
⦁    Nie można samodzielne odprowadzać dziecka do szatni ani na sali zabaw.
⦁    Dziecku zostanie zmierzona temperatura i w razie prawidłowej ( poniżej 37ºC  ) zostanie odebrane przez pracownika przedszkola, który zaprowadzi je  do szatni, przekaże nauczycielowi grupy, który pomoże mu się rozebrać, dopilnuje umycia rąk i doprowadzi na salę zabaw.
⦁    Należy zachować dystans od pracownika podczas przekazywania dziecka- minimum 2 m
⦁    Wchodząc na teren przedszkola osoba dorosła musi mieć zakryty nos i usta.
⦁    Dziecko powyżej 4 roku życia musi mieć maseczkę ochronną w drodze do i z przedszkola.
⦁    Dzieci przebywające w poszczególnych grupach nie będą się przemieszczać – mieszać pomiędzy sobą.
⦁    Rodzeństwa przebywają w tych samych grupach- w tym przypadku nie bierze się pod uwagę wieku dzieci.
⦁    W placówce wprowadza się bezwzględny zakaz przynoszenia zabawek i rezygnuje się z mycia u dzieci zębów do odwołania.

Załącznik nr 3


PROCEDURA POSTĘPOWANIA PRACOWNIKÓW W CZASIE PANDEMII

⦁    Każdy pracownik jest zobowiązany do samoobserwacji i pomiaru temperatury dwa razy dziennie. W przypadku podwyższonej temperatury ( powyżej 37,5 stopni C) nie należy przychodzić do pracy, pozostać w domu i skorzystać z teleporady medycznej.
⦁    Nauczycielki wyjaśnią dzieciom jakie nowe zasady obowiązują w przedszkolu i dlaczego zostały wprowadzone. Powinny być to proste komunikaty  wzbudzające w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialność za swoje zachowanie, a nie lęk.  
⦁    Należy przypominać te zasady dzieciom codzienne, wpisywać potwierdzenie do dziennika zajęć.
⦁    Nie wolno organizować wyjść poza teren przedszkola.
⦁    Z sal zabaw na okres pandemii pracownicy muszą usunąć wszystkie przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować: np. pluszowe zabawki.
⦁    Do obowiązków nauczycieli należy przygotowanie zestawu zabawek do wykorzystania,  biorąc pod uwagę liczebność grupy oraz wymieniać je codziennie.
⦁    Po KAŻDYM użyciu  zabawek, sprzętu, przedmiotów przez dziecko należy je umyć 
i zdezynfekować (pracownik gospodarczy przyporządkowany do każdej grupy).
⦁    W okresie  pandemii w przedszkolu nie będzie  mycia zębów przez dzieci.
⦁    Nauczycielka i pracownik gospodarczy w danej grupie  są odpowiedzialni za wietrzenie sal przynajmniej raz na godzinę lub częściej.
⦁    Dezynfekcję, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania w czystości powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, uchwytów, włączników światła, krzeseł, blatów itp., w salach prowadzi pracownik gospodarczy przyporządkowany do grupy. Na czas dezynfekcji dzieci muszą być poza salą.
⦁    Nauczycielki  są zobowiązane do zwracać uwagę aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie bezpośrednio po przyjściu do przedszkola, przed posiłkiem, po posiłku, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza.  
⦁    W celu zapewnienia odpowiedniego czasu mycia rąk  mycia rąk należy wykorzystywać długość I zwrotki piosenki „Wlazł kotek na płotek”
⦁    Zaleca się co najmniej raz w tygodniu organizowanie pokazu mycia rąk.
⦁    Nie wolno używać przez dzieci płynu do dezynfekcji rąk
⦁    Pracownicy są zobowiązani do kontrolowania poprawności mycia przez dzieci rąk tylko i wyłącznie ciepłą wodą z mydłem.  
⦁    Zadaniem nauczycielek jest właściwa organizacja kontaktów dzieci w sali.
⦁    Należy unikać organizowania skupisk dzieci.
⦁    Zalecane są zabawy indywidualne ukierunkowane przez nauczyciela.
⦁    Podczas kontaktu z rodzicami lub osobami nie będącymi pracownikami przedszkola należy zachować środki ochrony osobistej. W zależności od sytuacji  pracownicy powinni skorzystać z  maseczek, przyłbic, rękawiczek jednorazowych.
⦁    W celu ochrony osobistej wskazane jest używanie do pracy odzieży zmiennej, pranej codziennie.
⦁    Personel pomocniczy i kuchenny ma zakaz kontaktowania się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi - w wyjątkowych, wymagających tego sytuacjach obowiązuje zachowanie dystansu społecznego min. 1,5 m.
⦁    Pracownikom nie wolno przynosić z domu do stanowiska pracy niepotrzebnych rzeczy.
⦁    Każdy pracownik jest zobowiązany do  dbania o swoje miejsce pracy.
⦁     Nie wolno organizować większych skupisk personelu osób w jednym pomieszczeniu.
⦁    Pomiędzy współpracownikami musi być zachowany dystans min. 1,5 m .
⦁    Każdy pracownik jest zobowiązany do stosowania środków ochrony osobistej (w określonych sytuacjach) otrzymanych od pracodawcy:
⦁    zakładania maseczki lub przyłbicy podczas kontaktu z rodzicami i innymi osobami nie będącymi pracownikami przedszkola
⦁    rękawiczek i /lub jednorazowego fartucha podczas np. zabiegów higienicznych u dziecka – adekwatnie do sytuacji
⦁    przyłbicy w sytuacji podejrzenia o zachorowanie dziecka lub własne
⦁    płynu dezynfekującego – przy wejściu do przedszkola
Uwaga!  każdy pracownik przedszkola zaopatrzony jest w płyn dezynfekujący 


27. Pobyt pracowników w pomieszczeniach wspólnych i ciągach komunikacyjnych musi być ograniczony do minimum.
28.W szatni personelu jednocześnie może przebywać wyłącznie jeden pracownik.
29. Sprzątnie i  porządkowanie pomieszczeń poszczególnych grup odbywa się rotacyjnie w godzinach porannych oraz po opuszczeniu budynku przez dzieci z zachowaniem szczególnych środków ostrożności wraz ze stosowaniem odpowiednich środków ochrony osobistej.
30.W razie podejrzenia wirusa SARS - CoV - 2 każdy pracownik ma obowiązek powiadomienia o tym natychmiast dyrektora.
31. Z chwilą powiadomienia przez pracownika o występowaniu objawów coronawirusa  zostaje on odizolowany w wyznaczonym pomieszczeniu (pokój nauczycielski)  i oczekuje w niej na instrukcje z Powiatowej Stacji Sanepidemiologicznej w Dzierżoniowie.
32. Pomieszczenie na izolację jest wyposażone w maseczkę, rękawiczki, płyn dezynfekujący i fartuch jednorazowy.
33. Dezynfekcji poddawane są :
⦁    w kancelarii przedszkola- blat biurka, stół konferencyjny, klawiatury laptopów, słuchawki telefonów
⦁    w kuchnia: opakowania produktów, sprzęt kuchenny
⦁    w salach – blaty stolików, krzesełka, klamki, wyłączniki prądu, radiomagnetofony, zabawki
⦁    w łazienkach- deski toaletowe, umywalki, krany, pojemniki na mydło
⦁    w ciągach komunikacyjnych-poręcze, wyłączniki, klamki.
34. Wybrane urządzenia ogrodowe, przed skorzystaniem przez dzieci, są myte przy użyciu środka dezynfekującego lub opryskiwane środkiem dezynfekującym  przez pracownika przedszkola (woźny).
⦁    Zabawki, sprzęt sportowy (rowerki, odpychacze)  używane w ogrodzie przez dzieci, po skończonej zabawie będą dezynfekowane  przez pracownika przedszkola (woźnego).
⦁    Żadnych przedmiotów i zabawek ogrodowych nie wolno wnosić do budynku przedszkola
⦁    Podczas pobytu w ogrodzie dzieci z jednej grupy korzystają z toalety grupy III (wejście przez salę gimnastyczną). 
⦁    Wyznaczona osoba z personelu gospodarczego, przyporządkowana do danej grupy, będzie odbierała dziecko z ogrodu, zaprowadzała do toalety, nadzorowała mycie rąk i przekazywała nauczycielce.
⦁     W przypadku zaobserwowania u dziecka objawów wirusa SARS - CoV - 2 pracownicy są zobowiązani do zastosowania Procedury postępowania w przypadku podejrzenia  wystąpienia wirusa SARS - CoV - 2
⦁    Podczas pandemii prowadzony jest  codzienny monitoring prac porządkowych poprzez wpisanie w czynności w odpowiednie tabele przez określonych pracowników.
⦁    Nauczycielki prowadzą  rejestr pracowników i dzieci przebywających w przedszkolu każdego dnia (oddzielnie dla każdej grupy wiekowej).
⦁    W łazienkach personelu dostępne są instrukcje mycia rąk. W ganku przedszkola, na słupku ekspozycyjnym umieszczone są instrukcje dezynfekcji, zakładania i ściągania rękawiczek i masek.
⦁    Wykaz najważniejszych numerów telefonu jest w każdej sali i przy wejściu do przedszkola.
⦁    W przypadku narażenia się na zarażenie wirusem SARS - CoV - 2 poza placówką należy bezzwłocznie zgłosić  ten fakt telefonicznie dyrektorowi.
⦁    W przypadku podejrzenia zachorowania dziecka w ciągu dnia, nauczyciel zawiadamia niezwłocznie dyrektora, idzie z dzieckiem do pomieszczenia izolacji, ubiera kombinezon ochronny, maseczkę i czeka z nim do przyjazdu rodzica.

Załącznik nr 4


PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK ZAKAŻENIA WIRUSEM SARS - CoV - 2

⦁    Poinstruowanie pracowników przedszkola ,że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów takich jak kaszel, duszności, problem z oddychaniem, gorączka,  nie mogą przychodzić do pracy, lecz zgłosić się do stacji sanitarno-epidemiologicznej lub zadzwonić pod nr 999 lub 112 i pozostać w domu.
⦁    Maja obowiązek skontaktować się telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną Tel 74 8323184; 74 8323333; 574 319 882; 574 320 344; 574 321 005; 781 586 032; 781 556 033, a w sytuacji pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni coronawirusem.
⦁    Zobowiązanie pracowników do bieżącego śledzenia informacji GIS i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach gis.gov.pl lub  www.gov.pl/web/coronawirus
⦁    Pracownik, u którego wystąpią w pracy niepokojące objawy , sugerujące zakażenie coronawirusem, jest  niezwłocznie odsunięty od wykonywanych zajęć. Wstrzymane jest przyjmowanie kolejnych dzieci do przedszkola, powiadomiona zostaje Powiatowa Stacja Sanepidemiologiczna w Dzierżoniowie
⦁    Dyrektor sporządza listę osób przebywających w przedszkolu, w tym samym czasie co osoba podejrzana o zakażenie coronawirusem
⦁    Dalsze działania wynikają z wydanych instrukcji i zaleceń powiadomionych służb.
⦁    Obszar, w którym przebywał zakażony pracownik zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji przez wskazanego pracownika przedszkola zabezpieczonego w odpowiednie  środki ochronne.
⦁    Dodatkowe procedury będą wdrożone, jeśli będą wydane zalecenia  przez Powiatowa Stację Sanitarną, uwzględniający zaistniały przypadek.
⦁    Wykaz numerów telefonów do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, infolinii w/s koronawirusa NFZ oraz wykaz numerów alarmowych, pogotowia ratunkowego umieszczone będą przy wejściu do przedszkola salach, kuchni i gabinecie dyrektora.

Załącznik nr 5

PROCEDURA HIGIENY, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ 
I POWIERZCHNI W CZASIE PANDEMII


1. Przy drzwiach wejściowych do budynku przedszkola umieszczony jest pojemnik z płynem do dezynfekcji.
2.  Każda osoba dorosła wchodząca do przedszkola jest zobowiązana zdezynfekować ręce korzystając z udostępnionego płynu dezynfekującego.
3. W tym celu obok pojemnika umieszcza się informację o w/w obowiązku.
3. Personel oraz dzieci regularnie myją ręce mydłem oraz bieżącą wodą, w szczególności przed jedzeniem, po wyjściu z toalety oraz po pobycie na placu zabaw.
4. Do wycierania dziecko używa  wyłącznie ręcznika papierowego, podawanego przez nauczycielkę.
5. Wprowadza się pisemny monitoring codziennych prac porządkowych w szczególności mycia stolików, krzeseł, blatów, poręczy, klamek, włączników, ogólnego mycia sal, zabawek oraz toalet i pozostałych pomieszczeń będących w użyciu.
6. Przeprowadzając dezynfekcje personel ściśle przestrzega zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu.
7. W pomieszczeniach sanitarno- higienicznych znajdują się instrukcje prawidłowego mycia rąk.
8. Przy dozownikach do dezynfekcji  są instrukcje wykonywania dezynfekcji .
9. Personel przedszkola jest zaopatrzony w środki ochrony osobistej (rękawice jednorazowe, maseczki na usta i nos, ewentualnie przyłbice, fartuchy plastikowe).
10. W okresie od 11 maja do odwołania dzieci nie będą myć zębów w przedszkolu


Załącznik nr 6


PROCEDURA ŻYWIENIA  ZBIOROWEGO W CZASIE PANDEMII

⦁    W czasie przebywania w przedszkolu dzieci  będą korzystać z wody pitnej podawanej wyłącznie przez nauczyciela. Woda będzie im podawana w kubkach, które po użyciu zostaną umyte i wyparzone.
⦁    W kuchni powierzchnie robocze, sprzęty oraz naczynia stołowe będą myte 
i dezynfekowane przez pracownika kuchni.
⦁    Pracownicy kuchni mają zakaz kontaktu bezpośredniego z nauczycielkami, asystentkami oraz innymi pracownikami.
⦁    Pracownicy kuchni  muszą myć ręce: przed rozpoczęciem pracy; przed kontaktem 
z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, usmażona; po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną; po zajmowaniu się odpadami/śmieciami; po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji; po skorzystaniu z toalety; po jedzeniu, piciu;
⦁    Naczynia stołowe , z których korzystają dzieci oraz sztućce będą myte przez pracownika gospodarczego, przyporządkowanego do każdej grupy wiekowej,  w zmywarce z dodatkiem detergentu,  w temperaturze minimum 60 ºC. Zmywarki grup: I, II, III i V znajdują się w jadalni każdej z tych grup, natomiast zmywarka grupy IV znajduje się w pomieszczeniu przyległym do sali zabaw  tej  grupy  tzw. zmywalnia.
⦁    Wszystkie produkty żywieniowe przywożone do przedszkola w opakowaniach przed przyjęciem do magazynu żywnościowego muszą być umyte wodą z użyciem detergentu lub odkażone chusteczkami antybakteryjnymi.
⦁    Posiłki odbierane będą:  
⦁    I grupa – przez okienko kuchenne
⦁    II grupa odebrane z wózka gastronomicznego wystawionego przed drzwi kuchenne i bezpośrednio dostarczone do jadalni grupy(bardzo krótka droga dostarczenia posiłku)
⦁    III, IV i V odebrane bezpośrednio z windy i przeniesione do poszczególnych jadalni.
⦁    Każdorazowo po zakończeniu jedzenia przez dzieci powierzchnie stolików i krzesełek muszą być zdezynfekowane.


Załącznik nr 8


OŚWIADCZENIE

Ja, ................................................................................................................................................
(imię i nazwisko rodzica/ opiekuna prawnego)
będący rodzicem/ opiekunem prawnym ............................................................................. .
(imię i nazwisko dziecka)
Wyrażam zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka.
Przyjmuję do wiadomości:
l) objęcie mnie zakazem wstępu na teren budynku przedszkola;
2) konieczność przygotowania dziecka na dłuższy pobyt na świeżym powietrzu;
3) konieczność pilnego odebrania dziecka z przedszkola w przypadku pojawienia się u niego
niepokojących objawów choroby;
4) konieczność zaopatrzenia dziecka, jeśli ukończyło 4. rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust
podczas drogi do i z przedszkola;
5) konieczność wyjaśnienia dziecku, żeby nie zabierało do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów
czy zabawek;
6) konieczność regularnego przypominania dziecku o podstawowych zasadach higieny (unikania
dotykania oczu, nosa i ust, częste mycie rąk wodą z mydłem, nie podawanie ręki na powitanie,
odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania);
7) na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia
2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w
sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne
rozporządzenie o ochronie danych) (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej z dnia 14 maja 2016 r. L
119/1) przedszkole jest administratorem danych osobowych.
Oświadczam, że:
I) moje dziecko jest zdrowe i nie wykazuje jakichkolwiek objawów sugerujących chorobę zakaźną;
2) w domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych;
3) celem zapewnienia szybkiej komunikacji z przedszkolem podaję poniższe dane kontaktowe:
...................................................................................................................................................... ,
4) jestem świadoma/y czynników ryzyka w związku z wirusem SARS - CoV - 2, w szczególności związanych z
przebywaniem na jednej powierzchni łącznie zwiększonej liczby osób w jednym czasie i miejscu;
5) zapoznałam/em się z obowiązującymi procedurami funkcjonowania w przedszkolu w okresie stanu
epidemii;
6) podane informacje są zgodne ze stanem faktycznym i wiadome mi jest, że fałszowanie
dokumentów, poświadczenie nieprawdy, wyłudzenie poświadczenia nieprawdy i użycie dokumentu
poświadczającego nieprawdę podlega odpowiedzialności karnej.

………………………………………………………………………………..
data i czytelny podpis rodzica/ opiekuna prawnego